Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) - dzień piąty

Sobota, ostatni dzień wymiany polsko-niemieckiej przebiegał pod hasłem: Razem w świecie przyrody. Dzisiejszym zabawom integracyjnym towarzyszyli nam harcerze. Następnie dzieci podziwiały popisy psów ratowniczych – wodołazów a ich opiekunowie opowiadali nam o szczególnych zasługach tak zwanych „psów do zadań specjalnych”. Spotkanie zakończyło się grą terenową z elementami dogtrekkingu. Ostatnie wspólne chwile z naszymi niemieckimi przyjaciółmi spędziliśmy po sąsiedzku w Parku 12C – części kompleksu Sztolni Królowa Luiza – gdzie przedstawiono nam zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

Niestety nadszedł czas rozstania. Tak szybko minął nam tydzień wspólnych zabaw, wspólnej nauki, a co najpiękniejsze wspólnego poznawania się i zawiązywania przyjaznych relacji. Choć jesteśmy osobami niekomunikującymi się werbalnie, to porozumiewaliśmy się doskonale. Jak się okazało, słowa są tylko jednym z elementów komunikacji międzyludzkiej. Nam udało się porozumiewać za pomocą gestów, emocji, uśmiechu i serdeczności. Wspólnie tańczyliśmy, graliśmy na instrumentach a nawet śpiewaliśmy. Nasi przyjaciele z Niemiec przygotowali piękną piosenkę na tę okoliczność. Udało nam się również stworzyć wspaniałe wytwory, wspólnie rywalizować, obserwować eksperymenty naukowe a także być aktorami i wspólnie wystąpić w trzech różnych etiudach teatralnych.

Dziękujemy za możliwość poznania wspaniałych ludzi – naszych nowych przyjaciół , tych dorosłych: pani Angeli, pani Janinie, pani Anicie, pani Annie, pani Sarze oraz panom: Matiasowi, Frankowi i Bastianowi. Dziękujemy oczywiście również dzieciom: Deborah, Mia, David, Malte, Tom, Jan-Dominik, Sebastian, Martha, Josaphat, Massi. Będziemy za Wami tęsknić! Do zobaczenia w październiku!

Vielen Dank. Bis bald!