Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) - dzień drugi

W środę 25 kwietnia, rozpoczęliśmy drugi dzień projektu Wspólna Europa. Jeden cel. Nie mówię, ale się porozumiewam. Dzisiejszy dzień był dniem szczególnym. Po wspólnym śniadaniu z naszymi już coraz lepiej znanymi rówieśnikami z Niemiec, uczestniczyliśmy w uroczystości związanej z 35. jubileuszem naszej szkoły. Z tej okazji przybyli do nas szacowni goście: pan wiceprezydent miasta pan Janusz Pawluch, Radę Miasta reprezentował pan Dariusz Walerjański, a także przedstawiciele Wydziału Oświaty, Kuratorium Oświaty, pełnomocnik Prezydenta ds.osób niepełnosprawnych a także dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych współpracujących z nami od wielu lat. Szczególną rolę pełni pan Zbigniew Rau – reprezentujący Biuro Współpracy z Zagranicą – a jednocześnie nasz niezastąpiony tłumacz w trakcie całego projektu. Bardzo się cieszymy, że ten świąteczny czas dzieliliśmy z przyjaciółmi z Niemiec: panią Janiną Arnt – koordynatorką grypy niemieckiej, Angelą Michiel, nauczycielami i asystentami: Anną, Frankiem, Matiasem, Zarą, Anitą i Sebastianem oraz uczniami Pestalozzi-Schule z Essen.

Jak to zwykle bywa, w takich sytuacjach na początku było mnóstwo miłych słów i podziękowań dla wszystkich pracowników naszej szkoły. Odczytany został list pani Prezydent Miasta Małgorzaty Mańki-Szulik i czujemy się bardzo szczęśliwi, że został dostrzeżony trud, troska i ogromne serce, jakie wkładamy w pracę z naszymi niepełnosprawnymi podopiecznymi.

Nasi wspaniali uczniowie i ich rówieśnicy z Niemiec wykazali się ogromną cierpliwością podczas tych wszystkim serdecznych przemówień oraz podczas prezentacji przypominającej historię szkoły i minionego ustroju, w czasie którego powstawała nasza placówka.

Uroczystość jubileuszową uświetnił występ trzech zespołów tanecznych przygotowanych przez pana Romana Sitarka z zaprzyjaźnionego OPP nr 3. Tancerze wprowadzili nas w taneczny rytm i wreszcie mogliśmy wszyscy się rozruszać. Oficjalna część jubileuszu zwieńczyła degustacja świątecznych tortów, ciast i ciasteczek.

Reszta dnia przebiegała w tanecznych i muzycznych rytmach, które wspaniale wpisały się w nasze szkolne święto. Wpierw na warsztatach muzyczno-instrumentalnych – wspólnie muzykowaliśmy w towarzystwie niemieckich gości oraz naszych dobrze znanych przyjaciół z zaprzyjaźnionych szkół masowych, a zakończyliśmy tę część wspólnym koncertem.

Po obiedzie, czekały nas kolejne muzyczno-taneczne atrakcje czyli: warsztaty muzyczne z aktywnego słuchania muzyki wg metody Batii Stauss (gra na instrumentach do muzyki klasycznej) oraz warsztaty bębniarskie. Ten świąteczny oraz roztańczony dzień zakończyła wizyta w zabrzańskiej filharmonii, gdzie wysłuchaliśmy świetnego koncertu.

Nie mówię, ale się porozumiewam, to rzeczywiście jest możliwe! Dzisiejszy dzień utwierdził nas w przekonaniu, że muzyka i taniec to uniwersalne środki komunikacji, łączące wszystkich ludzi bez wyjątku.